مطبوعات محراب جامعه است

 

چند سال ست درباره مطبوعات و روزنامه نگار و حقوق و وظايف و جايگاهش در ايران  و جامعه مدنی حرف زده می شود؟

چند سال ست درباره خدمت يا خيانت روزنامه نگار بحث و مشاجره راه افتاده؟

و هنوز هم آنان را يا پيامبر می دانيم يا شيطان

هنوز خيلی ها مطبوعات را مزاحم و اضافی می دانند.

 

امام موسی صدر سخنرانی معروفی درباره جايگاه مطبوعات و آزادی دارد. نه بعد از دوم خرداد!!! سال ۱۳۴۵...۴۱ سال پيش در مراسم هفتمين روز شهادت كامل مروه روزنامه نگار لبنانی امام موسی صدر چنين گفته: (اينها سخنان سيد موسی صدر است نه منشور آزادی مطبوعات!)


* برادران، مطبوعات محرابی است برای پرستش خدا و خدمت به انسان ها و اگر از عهده وظایف خود برنیاید دامگه شیطان و مایه تخریب انسانیت خواهد بود. این عرصه از مهم ترین و حساس ترین میدان های جهان است. زیرا افكار عمومی را شكل می دهد، فرهنگ آفرین است، خوراك روح را فراهم می آورد، مراحل جدید تكامل معنوی را پی می نهد، عواطف مردم را پیراسته می گرداند و آنها را به نیكی و راستی رهنمون می شود. مطبوعات با نظارت بر جامعه و اركان آن و با جهت دهی به دولت و حاكمیت و نهادها و با مشاركت در ساماندهی اقتصاد و سیاست و كوشش در تصحیح امور جامعه در حقیقت به جامعه بشری و محیط انسانی نظم می بخشد و به این ترتیب خدمتگزار جامعه، فرد و انسانیت و نتیجتا از اركان كرامت بخشیدن به انسان و حفظ این كرامت است.

* عنصر مطبوعاتی می تواند جامعه ای صالح بیافریند. چون آنگاه كه مقاله ای نشر می دهد یا تحلیلی می نویسد یا تصویری را به چاپ می سپارد یا عنوانی را برجسته می كند یا به تفسیر رویدادی می پردازد، در حقیقت در پی جهت دادن به فرد و جامعه است و می تواند پدری راهنما و دلسوز و هدایتگری فرزانه باشد، همچنان كه می تواند خیانتكار و یا گمراه كننده یا تحریف گر حقایق و اندیشه ها باشد.

*برادران، مطبوعات از مهم ترین میدان های جهادی و از برجسته ترین عوامل تكوین انسان مدنی است. این جایگاه والا وظایفی در قبال جامعه بر عهده اصحاب مطبوعاتی می گذارد، همان طور كه وظایفی در قبال اینان بر عهده جامعه می نهد. وظیفه اینان در قبال جامعه جهت دهی، روشنگری و خیرخواهی مخلصانه و بی شائبه است. حق آنان بر جامعه نیز همان برخورداری از آزادی و پشتیبانی و تامین امكاناتی است كه او را از فساد و انحراف مصون بدارد.

* برادران، آزادی برترین ساز و كار فعال كردن همه توانایی ها و ظرفیت های انسانی است. هیچ كس نمی تواند در جامعه محروم از آزادی خدمت كند، توانایی هایش را پویا و موهبت های الهی را بالنده سازد. آزادی یعنی به رسمیت شناختن كرامت انسان و خوش گمانی نسبت به انسان حال آنكه نبود آزادی یعنی بدگمانی نسبت به انسان و كاستن از كرامت او. كسی می تواند آزادی را محدود كند كه به فطرت انسانی كافر باشد.فطرتی كه قرآن می فرماید: «فطرت الله التی فطرالناس علیها»

* آزادی حق روزنامه نگار است، كه جامعه اش باید به او پیشكش كند. آزادی خدمتی است به روزنامه نگار تا كار خود را به انجام رساند و خدمتی است به جامعه تا همه چیز را بداند. صیانت از آزادی ممكن نیست مگر با آزادی. آزادی برخلاف آنچه می گویند، هرگز محدودشدنی و پایان یافتنی نیست. در حقیقت آزادی كامل عین حق است. حقی است از جانب خدا كه حدی بر آن نیست.آزادی حقیقی دقیقا رهایی از عوامل فشار خارجی و عوامل فشار داخلی است و به تعبیر امام علیع «من ترك الشهوات كان حرا» تحف العقول، ص ۸۸آزاده كسی است كه شهوات را ترك كند. اگر بخواهیم آزادی را تعریف كنیم باید بگوییم كه آزادی ر هایی از دیگران و رهایی از نفس است. اگر آزادی را این گونه تفسیر كنیم، دیگر معتقد به حد و مرز برای آزادی نخواهیم بود. آزادی ای كه با آزادی دیگران اصطكاك داشته باشد، در حقیقت بندگی نفس خویشتن و شهوت طلبی است. آزادی، جهاد است. همان جهاد اكبری كه مورد نظر پیامبر گرامی بود، جهاد با خویشتن خویش برای رهایی از شهوات در مقابل جهاد اصغر كه جهاد با بیگانگان است.

* روزنامه نگار نباید مورد اهانت و تحت فشار قرار گیرد، نباید به فقر و نداری بیفتد و نباید در معرض تهدید و ترور واقع شود.

ترور بدترین و شكست خورده ترین روش برای نیل به هدف است، حال این هدف هرچه باشد. پیامبر خدا می فرمود ایمان خونریزی را مهار می كند. و نیز می فرمود مسلمان حیله گری نمی كند، دستاورد آن هرچه باشد.

ترور ناهنجاری اجتماعی خطرناكی است، زیرا مردم را از تعامل با رهبرانشان بازمی دارد. ترور خطرناك است، زیرا در این گونه شرایط، محاكمه، صدور حكم و اجرای آن تنها در دست یك نفر قرار می گیرد و آن یك نفر بسا به راه خطا رود. اگر این راه باز شود، دیگر ممكن نیست كه عدالت در جامعه حكم فرما شود.

متن كامل سخنرانی امام را حتما در   اينجا  بخوانيد.

/ 16 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمدعلی

مهديه عزيز سلام من همان محمدعلی سايت دوستداران هستم(البته محمدعلی کامنت گذار سايت دوستداران!) مهديه عزيز به نظر من ما می توانيم از موج سامی يوسف برای آزادی امام موسی صدر استفاده کنيم .اولين بار اين مطلب را با سارا يوسف رحيمی مطرح کردمُ اما ايشان عليرغم علاقه و احترام قلبی اين ايده را غيرعملی و ناکارآمد دانستند . برای پذيرش اين پيشنهاد به اين نکته ظريف توجه کنيد که امام موسی صدر با اينکه به لحاظ اعتقادات و اعمال و اصول نظری شباهت بسياری به رهبران بزرگ اسلام و مسلمين (نازنينانی چون امام خمينی و...)دارد . اما چون هيچ يک نيست . آرا و نظرات او ترجمان اعتقادات اين رهبران بزرگ برای عرضه به جهان است. او اسلام را برای اجتماع امروز تفسیر می کند.امام خمینی در جواب یکی از شاگردان خود در مبحث ولایت فقیه او را به عنوان ولی فقیه(فردی که بر معادلات سیاسی و اقتصادی روز تسلط داشته باشد) سید موسی صدر معرفی می کند . شهيد آيت الله محمد باقر صدر سيد موسی را تنها فردی می داند که می تواند رابطه مرجعيت شيعه را با جهان معاصر تنظيم کند.ديدار امام موسی صدر با پاپ که در ابتدا يک قرار نيم ساعته ساده بود

محمدعلی

به درخواست پاپ چند ساعت ادامه داشت. اينها همه نشانه ی جذابيت تصويری است که امام صدر از اسلام به جهان عرضه می کند. تصويری که در عين جذابيت از شريعت اسلام جدا نيست چون مورد تاييد عزيزانی چون حضرت امام خمينی و شهيد آيت الله محمدباقر صدر است.اعتماد و اعتقاد این دو عزیز به امام صدر واقعا شگفت انگیز است .چگونه اندیشه و تصویری که برای شخص اول مسيحت (پاپ) اينقدر جذاب است نمی تواند قابل طرح برای غرب باشد( در اينکه اين تصوير برای ما مسلمين جذاب است فکر نمی کنم کسی شک داشته باشد. اشاره به غرب به علت جهت خاص اثار سامی است که عرضه و معرفی اسلام واقعی به غرب را دنبال می کند).با توجه به غفلت مقامات سياسی تمامی کشورهای جهان فکر می کنم زمان آن رسيده که به قدرت افکار عمومی متوسل شویم و با آگاه کردن مردم جهان از انديشه و سرنوشت امام صدر انها را نسبت به اين مساله حساس کنيم. و چه راهی بهتر و سالمتر و فراگيرتر و مردمی تر و زيباتر از اثار سامی يوسف؟ قدم اول معرفی امام صدر به سامی است . من فکر می کنم تفسیر امام صدر از اسلام بهترين واقعی ترین و لطیفترین تصویر اسلام است که سامی می تواند به مخاطبان آثارش عرضه کند.

محمدعلی

اگر موافقيد با من تماس بگيريد تا در کنار هم قدم اول را برداریم .من خیلی دوست دارم دیگر دوستان در سایت دوست داران هم در این موضوع مساعدت کنند اما چون دیدم شما در هر دو عرصه دستی دارید مطالب را با شما مطرح کردم . من منتظر تماس شما هستم نگوييد نمی شود. یا سامی به خاطر ملاحظاتی (مثل ایرانی بودن يا.....)تن به این کار نخواهد داد.به یاد حرف شهید صدر باشید. همه رهبران و علما عزیز هستند اما هیچ یک مثل امام موسی نیستند. ما شاید هیچ گاه نتوانیم حول اندیشه و شخصیت امام خمینی(که بسیار برای من عزیز هستند و هر کس ایشان را انکار کند در ک و شعور سیاسی خود را انکار کرده است) یک اجماع و تلاش جهانی به وجود بیاوریم.(نه اینکه خدایی ناکرده اندیشه ایشان نقصی داشته باشد بلکه ایشان به اندازه امام صدر بر ریزه کاریهای تعملات بین المللی مسلط نیستند. چنانچه خود ایشان امام صدر را به عنوان گزینه مناسب برای ولایت فقیه معرفی می کنند و حتی خود را در این مساله به اندازه امام صدر شایسته نمی دانند.) خواهش می کنم که به حرفهای من فکر کنید تا بت هم برای برداشتن قدم اول همراه شویم. این با هم بودن خیلی مهم است.

محمدعلی

اميدوارم شما ديگر دوستان در سايت دوستداران را نيز برای آغاز اين تلاش توجيه کنيد يد الله مع الجماعه

نويد حسينی

(باران که می بارد تو می آیی) جدیدترین آهنگ احسان خواجه امیری برای امام زمان آپم... و منتظر دیدار...

مشتی خاک

بسم الله سلام بسيار خوب بود خدايش رحمت کند. ای کاش بسياری که امروز با مطبوعات و روزنامه ها و خبرگزاريها در ارتباط هستند يک بار هم اين مطالب رو بخونند. در پناه حق يا علی(ع)

روح و ريحان

با سلام همواره مهدوی باشید و در مسیر اهل بیت ثابت قدم در ادامه مباحث عوالم هستی(ناسوت و ملکوت ...) با مبحثی با عنوان "عقل ومذاهب دروغین" بروزم و منتظر حضور متفکرانه شما گه گه به دعایی یادی موفق باشید

شمرشناسی

ندیده بودم این را ... ممنون . تصمیم بر آن شد ترجمه اش کنیم این جا در دفتر بعضی دوستان مطبوعاتی نصب کنیم/

مهدی

بعد از يه عمر اومد م نت! ...