خوش بحال دختر لبنان


ظهر داشتم مطلبی درباره مداحی و اشعار و آهنگ های جدید می نوشتم و اینکه استفاده از آهنگ های ترانه ها حتی برای آنان که چندان پایبند و مقید نیستند هم عجیب است و ...
که خیلی تصادفی کانال تلویزیون را عوض کردم و خانم «هیام عطوی» را دیدم که دارد صحبت می کند. نشستم به تماشا که ببینم چه می گوید.آنچه شنیدم باعث شد بجای نوشته قبلی درباره هیام بنویسم:
صحبت از عاشورا بود و فرهنگ شیعه. ما عادت کردیم عاشورا را مصیبت ببینیم نه حماسه. هرچند ظاهرا از حماسه می گوییم ، اما عزاداری ها و شعرها و توصیف هایمان چیز دیگری ست.
هیام اما حرف های متفاوتی می زد،می گفت برای اهل بیت کشته شدن و اسارت مصیبت نیست،زیرپاگذاشتن دین و حقیقت مصیبت است.
از زینب (ع) که حرف می زد،زنی نالان نبود.زینبی که هیام وصف کرد،همانی بود که فرمود: ما رایت الا جمیلا. همو که عقیله بنی هاشم بود و وقتی سخن گفت،مردم گفتند این علی ست که سخن می گوید.
زینبی که امروز از زبان این بانوی لبنانی وصفش را شنیدم، همانی بود که می توان اسوه صبر باشد و من چقدر بیزارم از کربلایی که این روزها در نوحه های ما ترسیم می شود.
کربلایی که فقط سرزمین مصیبت بوده نه حماسه. سید الشهدایی که تنها و بی کس و ناتوان میان سیل لشکریان گیر کرده و گویی راه فرار ندارد. زینبی که نالان است: این است تصویر عاشورا در عزاداری های ما!
..و چقدر فاصله است بین زینبی که در هیئت های ما یادمان می دهند با آنکه دختر لبنان امروز گفت!
 شاید این تفاوت نتیجه تفاوت معلمان است که هیام تربیت شده امام موسی صدر است و چمران!
و چقدر زیبا از امامش گفت. ( من برای همین به تماشا نشسته بودم!)  هیام گفت امام موسی صدر از طرف فاطمه زهرا برای ما مبعوث شده بود! از طرف ائمه برای ما آمده بود و حرفش یک چیز بود : «هیهات من الذله»
شیعیان لبنان شیعه را از کلام سید موسی صدر آموختند و شناختند که امروز عاشورا را حماسی ترسیم می کنند.
اما ما عاشورا را مصیبت می بینیم و تنها گریستن را یاد گرفتیم و برای گریه بیشتر حسین و زینب و عباس را تا حد آدمهایی درمانده و بی تاب پایین می آوریم.
شهید مطهری چه خوب گفت که امروز نه برحادثه کربلا، که باید بر تحریفات آن گریست!

خوش بحالت دختر لبنان.....

/ 7 نظر / 13 بازدید
محسن کمالیان

خانم هیام چه زیبا گفتند و شما به چه نکته خوبی توجه کردید. پنجشنبه پسربچه ای را در تلویزیون ایران نشان میدادند که روضه میخواند و اشک همه حاضرین را در آورده بود. لابد پسربچه را آورده بودند تا مجلس رقت آمیزتر باشد و اشکهای بیشتری سرازیر شود! در این عزاداری حسینیِ مورد نظر صدا و سیمای عزیز، همه چیز بود جز شور، حماسه، روح و تعقل! و همانطور که خیلی خوب نوشتید، یکی از تفاوتهای قرائت ایران امروز و امام صدر از فرهنگ عاشورا و تشیع در همین است ...

مصطفی

سلام عالی بود... من فکر میکنم اون گریه کردنی که آن همه در احادیث در موردش صحبت شده و همه از پاداشهای اون مطلعیم باید انسان ساز باشد نه صرفا یک غم خالی از قدسیت و شعور. نه یک اشک سرد. یک داغ دغدغه ساز. یک غم آرمان آفرین. یک سوزف که بسوزاند همه سستی مان را. خیلی عالی نوشتی خواهر خوبم. انشا’الله از این دست متن ها بیشتر در کارنامه شما ببینیم. وبلاگ داشت کم و بیش رنگ کپی ییست می گرفت و متن های طولانی. حالا بهتر شد. التماس دعا

سینا

حرفهاتون درست وبجا اما......این قدر فرهنگ خودمون رو زیر سوال نبرید لطفا!!

مهدیه

آقا سينا وقتي ايرادي هست بايد گفت. عزاداري هاي ما از معني تهي شده براي همين است كه انسان سازي نمي كند.

مصطفی

ببینید در دین ما هر عملی هرچقدر هم خوب باشد و پسندیده, وقتی ارزش دارد که انسان رو به تقوا نزدیک کنه... مثلا شخصی بنام عبدالله بن عمر وقتی امام حسین داشت به کربلا میرفت برای نبرد, آمد و سینه اباعبدالله رو بوسید و بسیار ابراز علاقه کرد و از آقا خواست که به کربلا نرود و ... . آقا به او فرمودند من میدانم شهید می شوم و خاتواده ام به اسیری خواهند رفت اما من باید برم. وظیفه دارم که بروم. آیا تو همراه من می آیی؟ عبدالله بن عمر شروع به عذر خواهی و توجیه کرد و... . خب پس اون همه اشک و گریه و ابراز عشق و علاقه به چه دردی خورد؟

همسنگر

میتونیم به نتیجه ی عزاداری برای امام حسین (ع) نگاه کنیم بیش از 1000 سال هست برای ارباب عزاداری کردیم ویک بچه که هیچی نمیفهمه داره مدل عزاداری اصیل وشعر های بزرگان رو زیر سوال میبره نتیجه ی عزاداری های ما شهدای 8 ساله دفاع مقدسند همان هایی که الگوی تمام مسلمانان وهمچنین شیعیان بودند وهستند نمونه ی دیگر این همه عالم مثل آیت الله بهجت (ره) شیخ جعفر مجتهدی (ره) علامه طباطبایی(ره) امام خمینی(ره) وعلمایی مثل آیت الله مرعشی نجفی (ره) که چندین بار امام زمان(عج) به دیدار ایشون اومدند مورد دگه مثل شهید برونسی (حرفی نمیزنم به کتاب خاک های نرم کوشک مراجعه شود ) این همه برکت به واسطه ی عزاداری و محبت صادقانه وعاشقانه به اهل بیت ژیغبر (صلوات الله علیه) باز شما طریقه ی عزاداری های سنتی و ... را زیر سوال میبری دیدی کسی که چنین نظری داره هیچی نمیفهمه اگر مشکلی هست از نوع عزاداری نیست از خود انسان هست اهل بیت منشا خیر و خوبی هستند هر کس به مقدار تقربش به اهل بیت خوب و انسان کاملی میشود

محمد

میتونیم به نتیجه ی عزاداری برای امام حسین (ع) نگاه کنیم بیش از 1000 سال هست برای ارباب عزاداری کردیم ویک بچه که هیچی نمیفهمه داره مدل عزاداری اصیل وشعر های بزرگان رو زیر سوال میبره نتیجه ی عزاداری های ما شهدای 8 ساله دفاع مقدسند همان هایی که الگوی تمام مسلمانان وهمچنین شیعیان بودند وهستند نمونه ی دیگر این همه عالم مثل آیت الله بهجت (ره) شیخ جعفر مجتهدی (ره) علامه طباطبایی(ره) امام خمینی(ره) وعلمایی مثل آیت الله مرعشی نجفی (ره) که چندین بار امام زمان(عج) به دیدار ایشون رفتند مورد دگه مثل شهید برونسی (حرفی نمیزنم به کتاب خاک های نرم کوشک مراجعه شود ) این همه برکت به واسطه ی عزاداری و محبت صادقانه وعاشقانه به اهل بیت پیغبر (صلوات الله علیه) باز شما طریقه ی عزاداری های سنتی و ... را زیر سوال میبری دیدی کسی که چنین نظری داره هیچی نمیفهمه اگر مشکلی هست از نوع عزاداری نیست از خود انسان هست اهل بیت منشا خیر و خوبی هستند هر کس به مقدار تقربش به اهل بیت خوب و انسان کاملی میشود